Zdjęcie warte mniej więcej tyle co luksusowa willa

Zwykle patrząc na zdjęcie nie zastanawiamy się ile jest ono warte. Najczęściej przypominamy sobie chwile, podczas których zrobiliśmy daną fotkę, wspominamy fantastyczny wyjazd lub rodzinnej uroczystości.
Fotografia nie jest jedynie sposobem na uwiecznienie wspaniałych chwil codziennych i rodzinnych. Fotografia to również dział sztuki, a jak to w sztuce bywa – są dzieła wybitne, przełamujące schematy lub definiujące na nowo dane pojęcie. Takie przełomowe dzieła cieszą się nie tylko popularnością ale i dużą ceną.
Podobnie jest ze zdjęciami, a zwłaszcza jednym. Najdroższym zdjęciem świata.

Najdroższe zdjęcie świata – potwierdzone

Andreas Gursky to niemiecki artysta wizualny. Jego portfolio to kilka najdroższych zdjęć na świecie, jak na przykład zdjęcie przedstawiające najstarszą giełdę na świecie, czy półki sklepowe w supermarkecie tworzące ciekawy przykład perspektywy i kolorowej konstrukcji.

Jednak to “Rhein II” jest najdroższym zdjęciem jego autorstwa, z tytułem najdroższego zdjęcia na świecie. Jest to dość niezwykłe, biorąc pod uwagę co znajduje się na zdjęciu.

Fotografia wykonana w 1999 przedstawia rzekę Ren w okolicach Dusseldorfu. W okolicach tego miejsca w 1996 roku powstało pierwsze zdjęcie Renu wykonane przez artystę. W sumie sfotografował ją sześć razy.

“Rhein II” wyróżnia się niesamowitą statecznością i spokojem. Rzeka przepływa poziomo przez pole widzenia obserwatora, zamknięta pomiędzy płaskimi zielonymi polami. Góra zdjęcia zaś to zachmurzone niebo. Dodatkowo przez bliższy widzowi pas zieleni ciągnie się chodnik lub ścieżka rowerowa.
Całość skomponowana jest w taki sposób, że zielone połacie przeplatają się z szaro-błękitnymi pasami chodnika, rzeki i nieba.

Ten minimalistyczny krajobraz nie jest jednak dziełem jedynie spostrzegawczego oka artysty. Aby stworzyć ten idealnie spokojny minimalistyczny krajobraz Gursky musiał uciec się do postprodukcji i fotomontażu. Mianowicie starannie usunął wszystkie elementy rozpraszające odbiorcę i “wprowadzające niepokój”. Wyprowadzacze psów i budynek fabryczny zniknęły.

Cena odbitki tego zdjęcia o wymiarach 190×360 kosztowała 4 338 500 dolarów.

Najdroższe zdjęcie świata – niepotwierdzone

Według niektórych źródeł możemy przeczytać o niezwykłym zdjęciu “Phantom” Petera Lika. Zdjęcie przedstawia przesmyk światła w Kanionie Antylopy w Arizonie. Bogata w szczegóły odbitka miała zostać sprzedana anonimowemu kolekcjonerowi za 6 i pół miliona dolarów. Nie do końca jednak wiadomo, czy do transakcji na pewno doszło.

This entry was posted in Offline.

About

You may also like...

Comments are closed.