W czym pomoże Ci internet? Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Internet jest jednym z tych wynalazków, który zrewolucjonizował świat. Dzięki niemu otrzymaliśmy wręcz nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, z możliwością ich wykorzystania, dzielenia się swoją wiedzą, komunikacją oraz szybkim przesyłem danych. Jest to połączenie globalne, które pozwala na porozumiewanie się ludzi ze wszystkich stron świata. Trzeba jednak pamiętać, że tam, gdzie są korzyści, są też i zagrożenia.

W czym pomaga internet?

Jak zostało wspomniane, internet to źródło nieograniczonej wiedzy oraz możliwości, które są w zasięgu naszych rąk, a konkretnie – klawiatury. Dzięki jego wykorzystaniu jesteśmy w stanie szukać porad dotyczących różnych dziedzin życia, od sposobu na mycie podłogi, przez budowę skomplikowanych maszyn. Za jego pomocą możemy także dokonywać zakupów bez wychodzenia z domu czy też porozumiewać się ze znajomymi niezależnie od dzielącej nas odległości. Dzięki niemu jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw urzędowych, rezerwować bilety do kina i prowadzić szerokie dyskusje na wiele tematów.

Porady w internecie

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jest szukanie porad w sieci, dzięki którym poszerzamy swoją wiedzę, a także zyskujemy odpowiedzi na pytania, co zrobić w danej sytuacji i jak rozwiązać nasz problem. W ten sposób można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego, a stron z przydatnymi informacjami nie brakuje. O zakupach, finansach w internecie przeczytasz na alces.pl, który jest serwisem poradnikowym, poruszającym zagadnienia z różnych dziedzin życia.

Można też oczywiście znaleźć strony bardziej specjalistyczne, opisujące szczegółowo i w sposób fachowy, jak radzić sobie z konkretnymi sytuacjami. Na przykład, na co zwracać uwagę, gdy planujemy zakupy, wyjazdy, budowę i remont lub też inne zmiany w swoim życiu. Oczywiście warto pamiętać o jednym – porady w sieci są przydatne, jednak nie należy kierować się nimi bezwzględnie i każdą informację dobrze jest zweryfikować także w innych źródłach.

Komunikacja w internecie

Internet to także możliwość komunikacji na szeroką skalę. W ten sposób możemy mieć kontakt z rodziną, znajomymi, a także całkiem obcymi ludźmi i to niezależnie od miejsca zamieszkania. W łączności z innymi pomagają fora internetowe, a także serwisy społecznościowe. Nie brakuje specjalnych komunikatorów, które działają bezpośrednio w przeglądarce lub są w formie aplikacji czy to na komputer, czy komórkę. Dodatkowo wykorzystując kamerki internetowe i mikrofony, możemy nie tylko pisać, ale i rozmawiać ze sobą niemal twarzą w twarz.

Zakupy w internecie

Nie można zapomnieć także o tym, jak bardzo internet zrewolucjonizował zakupy. Może nie od razu, ale z czasem zaczęły pojawiać się sklepy internetowe, które oferowały zakup towarów online, z wysyłką pod wybrany adres. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę i dziś każdy z nas może kupić dosłownie wszystko w sieci bez wychodzenia z domu i z dostawą pod nasze drzwi. Okazuje się więc, że takie zakupy są wygodniejsze, szybsze, a często także i o wiele tańsze. Korzyści można byłoby mnożyć.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Jak widać, użyteczność internetu jest naprawdę ogromna, nie można jednak zapominać o tym, że wraz z szerokimi możliwościami, jakie nam oferuje, pojawiają się i zagrożenia. Wirusy komputerowe, wykradzenie i wyłudzanie danych osobowych (phising), stalking, spam, hakerstwo czy nieodpowiednie treści to tylko niektóre przykłady świadczące o tym, że sieć może stanowić zagrożenie. Żeby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw internetu, trzeba zdawać sobie sprawę także z niebezpieczeństw, jakie na nas czyhają oraz odpowiednio się zabezpieczać.

Po pierwsze zawsze powinno się korzystać ze stron pewnych i posiadających właściwe zabezpieczenia (szyfrowanie). Używając haseł – twórzmy je bardziej skomplikowanymi i często je zmieniajmy, zwłaszcza w przypadku stron ważnych (strony bankowe), starajmy się też nie korzystać z zapamiętywania haseł w przeglądarce. Kolejna rzecz to antywirus – zawsze miejmy go zainstalowanego na naszych urządzeniach. Uważajmy też, jakie informacje udostępniamy w sieci, chodzi nie tylko o dane osobowe, ale i takie jak: zdjęcia, namiary na miejsce zamieszkania i intymne szczegóły naszego życia. Może być to potem wykorzystane zarówno przez stalkerów i oszustów, którzy będą chcieli się pod nas podszyć, jak i stanowić informację dla złodziei (będą wiedzieć, kiedy nie ma nas w domu i że mamy w nim cenne rzeczy).

Należy uważać na fałszywe wiadomości i strony, które służą wyłudzaniu danych osobowych i dostępów do kont. Trzeba mieć się na baczności i dmuchać na zimne, pilnując właściwych zabezpieczeń komputera. Możliwości jest wiele, czasem nie trzeba dużo (antywirus, zabezpieczone Wi Fi, dobre hasła i ostrożność), by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Jak się okazuje, wiele osób właśnie z tym ma problem i dlatego koniecznie trzeba rozszerzać świadomość związaną z właściwym korzystaniem z sieci.

About

You may also like...

Comments are closed.