Jezioro Wam to bardzo ciekawe miejsce w Turcji. Godnie nosi ono kilka rekordów. Dokładniej rzecz mówiąc jest to największe i najgłębsze jezioro w Turcji oraz największe na świecie jezioro sodowe. Dodatkowo kilka lat temu odkryto skrytą pod jego powierzchnią tajemnicę.
Rekordowe jezioro
Wan to bezodpływowe, słone jezioro na Wyżynie Armeńskiej. Powstało przez wybuch wulkanu Nemrut, które zablokowało odpływ wody z niego w kierunku zachodnim. Wpływają jednak do niego rzeki, determinujące zmienny poziom lustra wody. Są to rzeki Bendimahi, Zilan, Karasu, Micinger.
Jakie parametry ma to niezwykłe jezioro? Obecnie wysokość lustra wody znajduje się na 1640 metrach nad poziomem morza. Jego całkowita powierzchnia to 3755 kilometrów kwadratowych, przy czym maksymalna szerokość jeziora to 80 kilometrów, przy maksymalnej długości jeziora 120 kilometrów.
Co zaś do głębokości to średnio wynosi 171 metrów, a w niektórych miejscach dochodzi do 451 metrów.
Oprócz wymiarów ciekawym parametrem jest pH wody. Jak już wspomnieliśmy jest to jezioro sodowe, jednak odczyn silnie zasadowy – 9.8 pH – to rekord w skali światowej. Czy jakiekolwiek zwierzę jest w stanie żyć w takiej wodzie? Jak się okazuje tak. Jezioro Wan zamieszkuje jeden gatunek ryb – zagrożony wyginięciem gatunek endemiczny Chalcalburnus tarichi. Jest to przedstawiciel rodziny karpiowatych, który dzięki wpływającym do jeziora rzeką może odbywać wędrówki na tarło do wód słodkich.
Niezwykłe odkrycie
Kilka lat temu tureckie media informowały o niezwykłym znalezisku na dnie jeziora Wan. Naukowcy z Uniwersytetu Van Yüzüncü Yıl, wspierani przez gubernatorstwo wschodniej prowincji Bitlis oraz grupę nurków odnaleźli ruiny pochodzące z czasów starożytnej cywilizacji Urartu.
Mury antycznej twierdzy wznoszą się na około 3-4 metry, a kompleks twierdzy zajmuje około kilometra kwadratowego.
Przy okazji odnaleziono czterokilometrowe pole stalagmitów oraz nagrobki Seldżuków sprzed 1000 lat. Zlokalizowano również wrak rosyjskiego statku, zatopionego w 1948 roku.