Na czym polega odzyskiwanie danych? Ciekawostki na temat odzyskiwania danych

Wszyscy mieliśmy do czynienia z utratą danych, niezależnie od tego, czy była to awaria dysku twardego, uszkodzenie danych, czy przypadkowe usunięcie pliku. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś poważnej utraty danych, prawdopodobnie zastanawiałeś się nad ich odzyskaniem. Na przykład, jak działa odzyskiwanie danych? Ile danych można odzyskać? Ile kosztuje odzyskiwanie danych?

Profesjonalne odzyskiwanie danych: https://datarecoverylab.pl/uslugi/odzyskiwanie-danych-z-macierzy-raid/

Utrata danych i odzyskiwanie danych

Utrata danych może przybierać różne formy: przypadkowego usunięcia, awarii dysku twardego, błędów oprogramowania, uszkodzenia danych, włamań hakerskich i tak dalej. Nawet prosta awaria zasilania może spowodować utratę danych. I oczywiście są bardziej ekstremalne przypadki, na przykład gdy dysk twardy jest odzyskiwany z katastrofy lotniczej; co zdumiewające, specjaliści od odzyskiwania danych mogą odzyskać dane z nośników pamięci, które zostały prawie całkowicie zniszczone.

Jeśli część danych znajdowała się na dysku twardym, dysku SSD, pamięci USB, RAID lub innym nośniku pamięci, możesz zatrudnić kogoś (lub kupić oprogramowanie do odzyskiwania danych), aby je przywrócić. Mówiąc najprościej, odzyskiwanie danych to odzyskanie i naprawa utraconych danych.

Oczywiście odzyskanie danych nie zawsze jest możliwe. Czasami urządzenie do przechowywania danych jest uszkodzone, co uniemożliwia pełne odzyskanie danych. Jednak technologia odzyskiwania danych stała się niezwykle zaawansowana. Na przykład Kroll Ontrack, australijska firma zajmująca się odzyskiwaniem danych, odzyskała 99% danych z dysku twardego statku kosmicznego Challenger, który rozpadł się w trakcie lotu.

Jak działa odzyskiwanie danych?

Metody stosowane do odzyskiwania utraconych danych zależą przede wszystkim od tego, w jaki sposób dane zostały utracone. Rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych metod.

Usunięte pliki

Na zwykłym dysku twardym każdy usunięty plik faktycznie pozostaje na dysku, dopóki nie zostanie zastąpiony innym plikiem. Oznacza to, że jeśli będziesz działać szybko, masz całkiem spore szanse na odzyskanie pliku. W przypadku usuniętego pliku możesz użyć oprogramowania do odzyskiwania plików, takiego jak np. TestDisk. To bezpłatne narzędzie do odzyskiwania danych o otwartym kodzie źródłowym wykorzystuje złożony algorytm do analizowania informacji pozostawionych na dysku twardym w celu określenia, gdzie plik był fizycznie przechowywany. Jeśli określi to poprawnie, otrzymasz plik z powrotem. Jeśli nie, nie masz szczęścia.

Jednak robienie czegokolwiek na komputerze może spowodować nadpisanie pliku i prawdopodobnie jego bezpowrotną utratę. Nawet przeglądanie Internetu może spowodować przechowywanie plików cookie lub plików pamięci podręcznej w tej lokalizacji, nadpisując informacje, które chcesz odzyskać. Nawet zainstalowanie oprogramowania do odzyskiwania plików w celu odzyskania danych może zrobić to samo. Jeśli plik nie został nadpisany, szanse na odzyskanie go różnią się w zależności od formatu systemu plików.

Na przykład system Windows NTFS zachowuje informacje o opisie pliku po usunięciu pliku, dzięki czemu oprogramowanie do odzyskiwania plików może go stosunkowo łatwo znaleźć. Jednak inne systemy, takie jak UTF i FAT, niszczą więcej informacji o pliku po jego usunięciu, co utrudnia algorytmom określenie lokalizacji pliku na dysku.

Te teorie odnoszą się do starszych dysków twardych, z obracającymi się talerzami, które można znaleźć w milionach urządzeń. Jednak wiele osób używa teraz dysków półprzewodnikowych (SSD) zamiast dysków twardych. Dyski SSD obsługują usunięte dane i odzyskiwanie danych inaczej niż dysk twardy, a więcej informacji na temat odzyskiwania danych z dysków SSD można znaleźć w dalszej części artykułu.

Zobacz: https://datarecoverylab.pl/

Uszkodzenie pliku

Wiesz, jak przygnębiające może być zobaczenie błędu „uszkodzony dysk twardy”. Jednak odzyskanie danych jest nadal możliwe, nawet jeśli zobaczysz te wywołujące traumę słowa. Jeśli podłączysz dysk twardy do innego komputera, może się okazać, że uszkodzony został tylko system operacyjny, a reszta danych jest w porządku. W tym przypadku wystarczy skopiować wszystko na inny dysk twardy.

Innym problemem, który może doprowadzić do utraty plików, jest uszkodzona tablica partycji , którą można naprawić za pomocą odpowiedniego oprogramowania . Jeśli uda ci się naprawić tablicę partycji, odzyskanie wszystkich plików powinno być łatwe. Jeśli nie, nadal możesz odzyskać wystarczającą ilość informacji z tabeli, aby odzyskać niektóre pliki, chociaż zależy to w dużej mierze od poziomu uszkodzenia.

Nawet jeśli pliki, które próbujesz odzyskać, zostały uszkodzone, istnieje szansa, że ​​będziesz w stanie odzyskać ich użyteczne części za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych ; tak długo, jak oprogramowanie może znaleźć plik, spróbuje go odzyskać. Chociaż możesz nie być w stanie wykorzystać tego, co otrzymałeś, zawsze istnieje szansa, że ​​odzyskasz część pliku, co może potencjalnie zaoszczędzić dużo czasu na próbach jego odtworzenia.

Fizyczne uszkodzenie dysku

Odzyskiwanie plików, które zostały usunięte lub sformatowane, to jedno, a usuwanie plików z uszkodzonego dysku to drugie. Chociaż instalacja i uruchomienie oprogramowania do odzyskiwania nie wymaga imponujących umiejętności technicznych, radzenie sobie z poważnie uszkodzonym dyskiem najlepiej pozostawić profesjonalistom, ponieważ zwykle wymaga to rozebrania dysku.

Rozebranie dysku bez uszkodzenia jest trudne. Specjaliści od odzyskiwania danych otwierają uszkodzone dyski tylko w czystych pomieszczeniach, ściśle kontrolowanych środowiskach wolnych od prawie wszystkich zanieczyszczeń środowiska. Nawet pojedyncza drobinka kurzu, która wyląduje na płycie dysku twardego, może spowodować awarię głowicy odczytu/zapisu i zwielokrotnić problemy z dyskiem. Elektryczność statyczna może również uszkodzić napęd, więc te pomieszczenia, używany w nich sprzęt oraz odzież noszona przez techników są specjalnie zaprojektowane tak, aby zminimalizować elektryczność statyczną.

Gdy dysk twardy ulegnie awarii z powodu fizycznego uszkodzenia, może to być związane z kilkoma czynnikami, takimi jak zepsuta płyta kontrolera lub rozbita głowica. Czasami problemy te można rozwiązać, wymieniając uszkodzoną część, ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli dysk twardy ulegnie fizycznemu uszkodzeniu, będziesz potrzebować poważnej pracy wykonanej przez profesjonalistów.

Jeśli zaniesiesz dysk do specjalisty ds. odzyskiwania danych, wykona on szereg czynności, od odbudowy części dysku twardego po utworzenie obrazu dysku i zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, aby naprawić uszkodzone części za pomocą zaawansowanego oprogramowania. Koszt odbudowy, zastrzeżonych technologii obrazowania i utrzymania czystych pomieszczeń może spowodować, że koszt profesjonalnego odzyskiwania danych może być duży, jednak warto spróbować, jeśli mamy na dysku ważne i istotne dane.

Więcej informacji: https://datarecoverylab.pl/uslugi/dyski-ssd-odzyskiwanie-danych/

About

You may also like...

Comments are closed.