Jakie 3 rzeczy mogą robić drony?

Można zaobserwować, że drony z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ponadto najtańsze modele dostępne są nawet w hipermarketach. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wspomniane bezzałogowe statki powietrzne nie są obecnie stosowane tylko do rekreacji i zabawy. Znajdują bowiem zastosowanie w wieli gałęziach gospodarki. W najprostszym możliwym ujęciu omawiane urządzenia wykorzystywane są w celach militarnych, badawczych, transportowych, naukowych, reklamowych czy sportowych. Nadal nie zostały jednak wykorzystany pełny potencjał dronów. Jakie zastosowanie mają omawiane urządzenia?

Pomagają w walce ze smogiem

Należy mieć świadomość, że smog jest jednym z największych zagrożeń współczesnego świata. Warto wiedzieć, że połączenie siarki, azotu, tlenków węgla czy różnego rodzaju pyłów jest prawdziwą mieszanką wybuchową. Godny uwagi jest fakt, że na jej niekorzystne działanie narażeni są zarówno mieszkańcy światowych metropolii, jak i mniejszych miasteczek. Ludzie są jednak z roku na rok coraz bardziej przygotowani na walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Doskonałym przykładem mogą być instrumenty umożliwiające dokładne zlokalizowanie i namierzenie źródła zagrożenia. W ten prosty sposób znacznie łatwiej jest walczyć z omawianym zagrożeniem. W tym aspekcie istotną rolę odgrywają drony.

Bezzałogowe statki powietrzne, których celem jest pomiar zanieczyszczeń, bardzo często nazywane są latającymi laboratoriami. Mogą bowiem nie tylko pobrać próbkę dymu wydobywającego się z komina, ale również w stosunkowo krótkim czasie ocenić, czy powstał w wyniku spalania dozwolonych materiałów czy śmieci. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że profesjonalne drony, które wykorzystują  organy państwowe oraz miejskie tworzą pewnego rodzaju mapy jakości powietrza. Dzięki temu mogą ostrzegać mieszkańców poszczególnych miast przed miejscami, które w określonym dniu są najbardziej zanieczyszczone.

Zastosowanie w energetyce

Jak wiadomo, praca na wysokości praktycznie zawsze będzie wiązała się z różnego rodzaju zagrożeniami zarówno dla zdrowia jak i życia wykonujących ją pracowników. Drony w bardzo dużej liczbie przypadków mogą bez większego problemu bardzo efektywnie zastąpić ludzi. Bezzałogowe statki powietrzne mogą w najprostszym możliwym ujęciu oszacować jakość przewodów oraz dokładnie wykryć ewentualne uszkodzenia mechaniczne wież energetycznych czy ubytki w liniach przesyłowych prądu.

Należy mieć świadomość, że zastosowanie dronów w energetyce jest zdecydowanie większe, niż mogłoby się wydawać. Nowoczesne urządzenia mogą wykonać szczegółową inspekcję termowizyjną oraz wizyjną danej infrastruktury sieciowej i przygotować raport wycinek. Nie można zapomnieć, że drony z roku na rok coraz częściej stosuje się do wykonania przeglądu instalacji produkujących zieloną energię. Świetnym przykładem może być ocena stanu łopat lub gondoli. Oczywiście do wykonywania pracy związanej z wykorzystywaniem dronów trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Osobom, które są zainteresowane sterowaniem omawianymi bezzałogowymi statkami powietrznymi rekomendowane jest zgłoszenie się do Centrum szkolenia pilotów dronów – SNH Drones.

Zastosowanie w geodezji

Warto wiedzieć, że drony mają zastosowanie w branży geodezyjnej. W najprostszym możliwym ujęciu wykorzystuje się je do mapowania terenu oraz znajdujących się na nim różnych obiektów. Urządzenia pozwalają bowiem wykonywać bardzo precyzyjnych pomiarów. Możliwe jest także modelowanie 3D za pomocą odpowiedniego oprogramowania fotogrametrycznego. Godny uwagi jest fakt, że drony mogą wygenerować bez problemu chmurę punktów, która może później posłużyć np. do obliczania objętości hałd ziemnych czy nasypów.

About

You may also like...

Comments are closed.