Jak wysoko mogę latać moim dronem?

Od kilku lat drony zyskują coraz większą popularność. Zwiększa się zainteresowanie tymi urządzeniami nie tylko wśród osób, które wykorzystują je w pracy na przykład przy produkcji treści audiowizualnych. Sprawdzają się też jako prezent pod choinkę, na urodziny lub wręczane są z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Istnieją drony zabawkowe, skierowane do młodszych użytkowników, tańsze drony dla osób, którym zależy wyłącznie na robieniu zdjęć na użytek własny i drony profesjonalne dla firm. Niezależnie od tego, w jakim celu je użytkujemy, musimy wiedzieć o tym, że są przepisy prawne regulujące sprawy związane z dronami.
Zacznijmy więc od tego, gdzie możemy znaleźć zapisy w prawie, które ustalają zasady korzystania z naszych dronów. Możemy je znaleźć m.in. na stronie rządowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jeśi nie są to drony przeznaczone do celów wojskowych. Jeśli dron jest cięższy niż 250 gramów, musimy go również zarejestrować we wcześniej wspomnianym urzędzie i przejść przez odpowiedni kurs. Dobrze jest zasięgnąć porady odnośnie użytkowania dronów u specjalistów, można też wziąć udział w szkoleniach w celu pozyskania odpowiedniej wiedzy. Istnieje w Polsce kilka ośrodków certyfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, takich jak SNH Drones. W ofercie tej firmy można znaleźć informacje dotyczące dronów, szkoleń, można też wyrobić odpowiedni certyfikat. Jest też możliwość zaczerpnięcia porady w celu wybrania sobie urządzenia adekwatnego do potrzeb.

Kiedy zakupimy interesujący nas sprzęt, jesteśmy bogatsi o wiedzę o dronach. Znamy ich rodzaje, przeznaczenie, przechodzimy przez odpowiednie szkolenia i podchodzimy do egzaminu. Oczywiście pod warunkiem, kiedy zakupujemy sprzęt, który tego wymaga. Przed pierwszym uruchomieniem drona musimy wiedzieć, że są też różne rodzaje przelotów. Różnice polegają na sposobie kontroli urządzenia znajdującego się nad ziemią. Pierwszy z nich to Lot FPV (ang. First Person View) – czyli lot z perspektywy pierwszej osoby. Sterujemy widząc przestrzeń “oczami” drona. Graczom może to przypominać grę video typu FPS (ang. First Person Shooter), w której cały przebieg produkcji widzimy oczami protagonisty. Drugim rodzajem lotu jest Lot VLOS (ang. Visual Line of Sight), gdzie pilot musi urządzenie utrzymywać w zasięgu wzroku i pilnować, by urządzenie nie napotkało różnego rodzaju przeszkód. Ważne jest, by utrzymywać bezpieczny dystans nie narażając zarówno drona na uszkodzenie, jak i zniszczenia i urazy przechodniów spowodowanych przez sterowane urządzenie. Ostatnim rodzajem jest Lot BVLOS (ang. Beyond Visual Line of Sight). W jego przypadku musimy uzyskać specjalne pozwolenie, gdyż dron znajduje się poza zasięgiem wzroku. Warunkiem jest nieprzekraczanie 1 km dystansu między urządzeniem latającym a jego pilotem. Ten rodzaj lotu wymaga zachowania jeszcze większej ostrożności i odpowiednich umiejętności, które można nabyć na kursach organizowanych np. przez SNH Drones.

Odchodząc od dygresji w związku z pytaniem zadanym w tytule, musimy przede wszystkim wiedzieć, jak sterować dronem, by nie łamać prawa. Urządzenie można wznieść na maksymalną wysokość 120 metrów, licząc od najbliższego punktu na powierzchni ziemi. Pomiar należy wykonać dostosowując go od danego położenia. Trzeba więc brać pod uwagę wysokość wzniesienia, gdyż to od tego poziomu wyliczamy, gdzie najwyżej możemy wysłać dron. Oczywiście istnieje możliwość, żeby urządzeniem latać wyżej. w takiej sytuacji musimy się starać o specjalne zezwolenie od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wiąże się to ze złożeniem odpowiednich dokumentów, analizą ryzyka, gdyż wzniesienie dronu na dłuższy dystans jest równoznaczny z większą trudnością sterowania nim. Trzeba pilnować, żeby urządzenie latające nie zeszło nam z pola widzenia, gdyż utrata kontroli może spowodować zagrożenie dla innych. Nawet zachowując bezpieczną odległość trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż technologia bywa zawodna. W związku z tym dron nie może latać w pobliżu innych osób, gdyż w momencie sterowania nim jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo innych osób. Jeśli bardzo naruszymy przepisy związane z użytkowaniem latającego sprzętu, możemy się narazić na konsekwencje prawne. Przestrzeń powietrzna jest wspólna, nie ma właściciela, niemniej jednak jest też regulowana odpowiednimi przepisami prawnymi w celu zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa.

About

You may also like...

Comments are closed.